Gpunkt.pl

Freestyle o kulturze

Powieść sensacyjna z Polską w tle

leave a comment »

Piotr Wereśniak

Piotr Wereśniak, znany polski reżyser i scenarzysta debiutuje w roli pisarza. Nie odcina się jednak od swoich dotychczasowych doświadczeń na planie filmowym. Wręcz przeciwnie, jego powieść wydaje się być mieszanką wątków rodem z „Kryminalnych” z domieszką „M jak miłość”. Niewielką, acz znaczącą. Nie od dziś bowiem wiadomo, że bez elementu miłosnego nawet najbardziej sensacyjna opowieść traci smak. Każdy gangster musi mieć swoja Miłą….

!!! Mamy dla Was 5 egzemplarzy książki Piotra Wereśniaka – czytajcie recenzję !!!

Wereśniak otwiera przed nami świat płatnych zabójców, skorumpowanych policjantów (fakt, nieskorumpowani także się pojawiają), tajemniczych biznesmenów, finansowych przekrętów. Świat, którego jesteśmy nieodłączną częścią, choć wydawać by się mogło, że całe to zamieszanie nas nie dotyczy. Z drugiej strony ukazuje także bardziej swojskie realia. Oprócz byłych agentów KGB, prominentnych polityków, profesjonalnych zabójców, poznajemy również zwykłych pracowników państwowych instytucji, borykających się z jeszcze bardziej przyziemnymi problemami i przeciwnościami losu.

I choć oba „światy” wydają się nie mieć ze sobą nic wspólnego, są tak naprawdę przejawami jednego (nie)porządku. Bankier – główny bohater jest tego świadom bardziej niż ktokolwiek inny. Bo kiedy on czyta poranną prasę, każda nieznaczna nawet informacja ujawnia przed nim szereg powiązań polityczno-finansowych, które dla zwykłego zjadacza chleba są niewidoczne. Niczym mitologiczny Charon prowadzi czytelnika z jednego świata do drugiego. Wie, że drogi powrotnej nie ma. Przynajmniej tak mu się wydawało do feralnego wtorku.

Reżyserskie i scenariopisarskie umiejętności autora „Zabili mnie we wtorek” wydają się mocno wpływać na kształt powieści. Już sam podział na krótkie rozdziały, których tytuły jednoznacznie sugerują istotę danego fragmentu, fakt, iż opisy osób są bardzo obrazowe, zarówno w kwestii wyglądu zewnętrznego jak i rysu charakterologicznego oraz posługiwanie się przez narratora czasem teraźniejszym, wszystko to wywołuje wrażenie, iż jesteśmy w trakcie lektury scenariusza filmowego. Nie jest to w tym wypadku zarzut, wydaje się bowiem, iż celem autora było przykucie uwagi odbiorcy już od pierwszej strony i utrzymanie jej przez ponad trzysta stron, co udało mu się niewątpliwie. Umiejętnie dawkuje on informacje potrzebne do nadążania za akcją, jednocześnie nie pozwala nam zbytnio jej wyprzedzać.

Akcja książki, przynajmniej w pierwszej części, w której to rozgrywają się kwestie najbardziej kluczowe dla zrozumienia fabuły, przebiega na kilku równoczesnych płaszczyznach, które co jakiś czas się przenikają i zapętlają. To dodatkowo ją zagęszcza i nie pozwala czytelnikowi na większe wytchnienie. Wywołuje też wrażenie, iż jest on (czytelnik) tym, który wie więcej. Czy tak jest rzeczywiście? Czy może Bankierowi udało się „wykiwać” nie tylko czyhających na niego gangsterów, ale również czytelnika?

Na stronie www.zabilimniewewtorek.pl która towarzyszy promocji książki, oprócz standardowych informacji o autorze i wydawnictwie, znaleźć można także głównych bohaterów książki w wersji wirtualnej. Skonfrontowanie ich, z obrazami powstałymi w trakcie lektury przynieść może zaskakujące wyniki.

Więcej o ksiąxc

Tekst: Marta Pawlaczek

Piotr Wereśniak
Zabili mnie we wtorek
Otwarte, Kraków 2008

www.otwarte.eu

!!! KONKURS !!!

Mamy dla Was 5 egzemplarzy książki „Zabili mnie we wtorek” Piotra Wereśniaka. Wystarczy odpowiedzieć na proste pytanie: Jaki jest tytuł filmu, którego scenarzystą jest Piotr Wereśniak, a jego głównym bohaterem taksówkarz uznany przez policję za zawodowego zabójcę? Odpowiedzi przysyłajcie na mejla pawlaczek at g-punkt.pl. Konkurs trwa do 23 marca 2008 r.

Reklamy

Written by teskko

Marzec 6, 2008 @ 1:04 pm

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: