Gpunkt.pl

Freestyle o kulturze

Wystawa „Mów do mnie. Jeszcze”

leave a comment »

Mów mi jeszcze

19 marca 2008 (środa, godz. 19) we wrocławskim Studiu BWA (ul. Ruska 46a) wernisaż wystawy „Mów do mnie. Jeszcze” przygotowanej przez Monikę Weychert Waluszko (Galeria DLA). Porusza problem konsekwencji błędów językowych.

Udział biorą: Tomasz Dobiszewski, Wojciech Doroszuk, Andrzej Wasilewski, Andreas Widmer, Natalia Turczyńska, Dora Chilińska, Ola Sojak Borodo, Marcelina Gunia&BOWNIK.

Podczas otwarcia zagra Jacaszek.

Wystawa będzie czynna do 5 kwietnia 2008 (wtorek-sobota; w godz. 16-19).

Kuratorka świadomie rezygnuje z tekstu kuratorskiego a w zamian proponuje kilka cytatów:

„Ideologia to kłamstwo języka; radykalna teoria – to jego prawda; ich konflikt, konflikt przeciwstawiający człowieka wytworzonej rzeczywistości, przewodzi zarówno uczłowieczaniu świata, jak i przekształcaniu go w świat metafizyczny. Wszystko co ludzie tworzą i obalają, jest zapośredniczone przez język. Pole semantyczne to jedno z najważniejszych pól bitewnych, na których ścierają się wola życia i zasady posłuszeństwa.

***
Starcie jest nierówne. Słowa służą władzy lepiej niż ludziom; służą wierniej niż większość ludzi i z większa gorliwością niż inne zapośredniczenia (przestrzeń, czas, technika…). Dzieje się tak, ponieważ wszelka transcendencja wywodzi się z języka, kształtuje się za pośrednictwem systemu znaków i symboli (…). W chwili gdy raptownie zawieszone działanie szuka przedłużenia pozwalającego mu się dokonać, spełnić (…)- w tej właśnie chwili język zawłaszcza przeżycie, więzi je, pozbawia substancji, przekształca w abstrakcję. Kategorie tylko na to czyhają, zamieniają w bełkot i bezsens wszystko to co nie mieści się w ich schematach; przyzywają do „egzystencji ku władzy” zjawiska dotychczas pogrążone w nicości, te, które nie znalazły jeszcze miejsca w strukturze Porządku. Powielanie uznanych znaków tworzy ideologię.”

Raoul Vaneigem Rewolucja życia codziennego

Więcej cytatów, więcej o wystawie, pracach i artystach – TUTAJ

Kontakt z galerią Studio: Piotr Stasiowski tel. 71 781 55 02

Reklamy

Written by teskko

Marzec 17, 2008 @ 5:37 pm

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: