Gpunkt.pl

Freestyle o kulturze

Z różnych perspektyw ekranu

leave a comment »

Warsztaty muzyki komputerowej - Laboratorium Dźwięku “Pod prąd”

Ideą nowego festiwalu DŹWIĘKOWE PERSPEKTYWY EKRANU. Muzyczne Laboratorium Sztuk. Film – Elektroakustyka – Intermedia jest prezentacja najnowszej twórczości audiowizualnej oraz współpraca artystów z różnych dziedzin sztuki: filmowej, wizualnej, muzycznej. Jest to znakomita okazja, by tak różnorodni artyści odnaleźli w pokrewnych sobie, a jednocześnie różnych sztukach to, czego nie mają możliwości osiągnąć indywidualnie. Jest to przestrzeń do spojrzenia nawet na własną twórczość z innej perspektywy. Projekcje filmowe, animacje, instalacje, performance, a zarazem komputerowy dźwięk materializują się na tytułowym ekranie, nierozłącznie towarzyszącym widzom i przypominającym o cyfrowej symbiozie.

Przez gęste od wydarzeń dwa marcowe dni (12-13) Festiwal porwał nas w podróż po multimedialnej koegzystencji sztuk. Zderzyły się oto sterylne animacje komputerowe z kłójącą przestrzeń Sali Koncertowej odważną instalacją noise, klasyczny dokument przeplatał się z eksperymentalnym live video & electronics, algorytmiczne dźwięki z urokiem akustycznego instrumentarium. Komputer a żywy wykonawca. Wykonawca i prelegent. Prelegent a widz, odbiorca, wsysany w technologiczny świat dźwięku, obrazu i słowa.
Nie zabrakło też miejsca dla aktywności publiczności. Laboratorium Dźwięku – „Pod prąd“, to hasło towarzyszące uczestnikom warsztatów muzyki komputerowej uwieńczonego koncertem prac warsztatowych wraz z konkursem publiczności. To kolejne nowe doświadczenie dla osób poszukujących lub poznających elektroniczną przestrzeń sztuki dźwiękowej.

Fryderyk Lisek - instalacja live video & electronics

Na wspólnym ekranie spotkały się spojrzenia studentów, absolwentów, a także pracowników Akademi Sztuk Pięknych, głównie Wydziałów Intermediów i Nowych Mediów, łódzkiej Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej, Politechniki Gdańskiej oraz najbardziej nam pokrewnych Akademii Muzycznych. Organizatorka zaś, pomysłodawczyni i duchowa opiekunka tego przedsięwzięcia, młoda, niezwykle twórcza kompozytorka, jednocześnie wykładowczyni bydgoskiej Uczelni, Dobromiła Jaskot, dbała o przyjazną atmosferę wspólnoty artystów wykazujących różnorodną artystyczną mentalność.
Audiowizualną rozmaitość, estetyczną i jakościową, zagwarantowała formuła Festiwalu. W DŹWIĘKOWYCH PERSPEKTYWACH EKRANU mógł wziąć udział każdy! Blisko pięćdziesięciu autorów, kilkanaście wydarzeń w przeciągu dwóch dni… Repertuar skompletowany został na zasadzie selekcji nadesłanych prac. Jednakże ogromne zainteresowanie pierwszą edycją multimedianego wydarzenia spowodowało, że trans spojrzeń na projekcje utrudniał bezpośredni kontakt z autorami, dla którego znalazło się jednak miejsce podczas nieoficjalnego spotkania z artystami w legendarnym klubie Mózg.
Czekamy na kontynuację w stale poszerzającej się formie, z coraz to nowszych audiowizualnych perspektyw! Muzyczne Laboratorium Sztuk działa!

Tekst: Artur Kocięcki

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: