Gpunkt.pl

Freestyle o kulturze

Koncerty Muariolanzy

leave a comment »

Muariolanza

Muariolanza to przedstawiciel ambient-jazzu, łączącego ambientowe przestrzenie z jazzową improwizacją. Zespół wyznaje zasadę klasyka awangardy XX wieku Johna Cage’a: „cisza nie istnieje – wszystko jest muzyką”. W swoich piosenkach Muariolanza wykorzystuje więc nie tylko instrumenty, ale też dźwięki otoczenia. Grupa zagra w naszych patronackich klubach: wrocławskiej Rurze (10 kwietnia, godz. 20.30, bilety: 12/9 zł)oraz katowickiej Hipnozie (13 kwietnia, godz. 20, bilety: 10 zł).

„Po drugiej stronie Przemszy” to druga płyta ambient-jazzowej Muariolanzy, ale tak naprawdę pierwszy wspólny album zespołu. Nagrał ją w jeden dzień, podczas pięciogodzinnej sesji – mało który zespół na świecie może pochwalić się takim wynikiem. Połowa z sześciu piosenek (tytułowa, „Lemur Muariolanza” i „Pogoria”) wyimprowizowała się na miejscu. Pozostałe („Orient Express”, „Hajlander” i „Septymon”) to kompozycje gitarzysty Mariusza Orzełowskiego, założyciela Muariolanzy i twórcy jej pierwszego albumu „Muarioland” z 2006 r. Pierwsza płyta Muariolanzy powstała w domowym studiu Orzełowskiego, przy udziale zaproszonych muzyków (m.in. dzisiejszych członków zespołu). Nowy album to dzieło wspólne, nagrane w warunkach „na żywo ale w studiu” – prawdziwy obraz zespołu. To muzyka żywa, pełna przestrzeni i pasji. Łączy zwolenników klasycznych gatunków: ambientu, jazzu, funku, rocka i psychodelii, jak i fanów nowych, oryginalnych brzmień i nieparzystych rytmów.

Płyta zawiera nie tylko krążek z muzyką, ale też grę planszową „Muariolanza gra” (autorem okładki i projektu graficznego gry jest Paweł Garwol, plastyk wyróżniony m.in. na biennale Bielska Jesień 2005). Fabuła gry osnuta jest na tekstach Marcina Babko, w zespole odpowiedzialnego za treść i efekty specjalne. Teksty są integralną częścią albumu i tworzą swoisty zbiór poezji, również zatytułowany „Po drugiej stronie Przemszy” (sześć z nich znalazło się w piosenkach z płyty). Kilka z tych tekstów zamieścił pod koniec 2007 r. kwartalnik literacki „FA-art” (nr 3 / 2007), jedno z najlepszych polskich pism o literaturze współczesnej.

Album można odbierać na co najmniej trzech poziomach: to muzyka, słowa i gra planszowa. Warto wejść w magiczny świat „Po drugiej stronie Przemszy” – premiera 7 kwietnia 2008.

Muariolanza to: Mariusz Orzełowski (gitara), Marcin Babko (głos, pogłos), Dominik Mietła (trąbka), Sylwester Walczak (bas), Pierre (perkusja), Zyla (wizualizacje). W przeszłości muzycy współpracowali m.in. ze Zbigniewem Namysłowskim, Edytą Jungowską, Hansem Peterem Salentinem i grupą Pogodno

www.myspace.com/muariolanza


Reklamy

Written by teskko

Marzec 31, 2008 @ 10:21 am

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: