Gpunkt.pl

Freestyle o kulturze

Cierpliwość – płyta „Kingdom of Patience” zespołu Margareds’

leave a comment »

Margareds\'. Fot. Marek Hanyżewski

Największym atutem „Kingdom of Patience” zespołu Margareds’ jest jej warstwa emocjonalna. Żeby do niej dotrzeć potrzeba jednak czasu. Ci, którzy go mają, nie powinni się zawieść.

Zespół Margereds’ pochodzi z Bydgoszczy i powstał w 2006 roku. Jego trzon stanowi duet – za warstwę intrumentalną odpowiedzialny jest Jakub Czerwiński, śpiewa Małgorzata Dziemitko-Gwiazdowska. W nagraniu płyty brali udział również muzycy George Dorn Screams, Dubska i Mehico.

Napisanie o tym albumie może zająć dużo czasu, bo sprawia nie lada problem z oceną. Pierwsze wrażenie nie jest piorunujące. Płyta jest nierówna, przewidywalna, w jednym tempie. Jednak przewidywalność po kilku godzinach zamienia się w obcowanie z wielką dawką różnorakich emocji. Potrzeba po prostu cierpliwości, która zbyt często w ogromie dostępnej muzyki zamienia się w szybkie zmienianie utworów. A można przecież znaleźć przynajmniej kilka perełek, jak „Still Born”, „Lord Shadow” czy „Star and Sky”.

Margareds\' - Kingdom of Patience

Zespół po stronie inspiracji podkreśla powszechnie znane zespoły jak Depeche Mode, Massive Attack czy Goldfrapp, ale dla mnie porusza się na poziomie Laiki i polskiego Digit All Love. Nie ma tu bowiem eksperymentów z elektroniką, perkusja – zarówno syntetyczna jak i żywa – jest bardzo lekko nakreślona, nie nadaje żwawego tempa, mamy śpiewającą kobietę i bardzo dużo smyczków. Całość jest dobrze wyważona, nienachalna, po prostu dobra.

Wgryzienie się w drugie dno „Kingdom of Patience” zajęło mi  przynajmniej kilka dobrych godzin, ale przynajmniej dla kilku utworów na pewno warto ją było posłuchać. Oferują dużo emocji, melancholii. Tego nigdy za wiele.

Tekst: Wojtek Furmaniak

Margareds’
Kingdom of Patience
Margareds’ Studio, 2008

www.margareds.com

www.myspace.com/margareds

Reklamy

Written by teskko

Kwiecień 8, 2008 @ 12:04 pm

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: