Gpunkt.pl

Freestyle o kulturze

Anna Mierzejewska – „Pomidor” w BWA

leave a comment »

Pomidor jest dość specyficznym rodzajem gry, który polega na bezustannej i bardzo poważnej próbie komunikacji, w której tak naprawdę nie ma wygranych. Malarstwo jest taką właśnie próbą komunikacji. Ten kto się roześmieje wypada z art worldu i nie bierze udziału w grze.

17.04.- 04.05

galeria Awangarda / ul. Wita Stwosza 32 /

wernisaż: 17.04 o godz. 18:00

bilety do galerii Awangarda: 8 i 4 zł

czynna codziennie oprócz poniedziałków, 11:00 – 18:00
Grze pozorów, tajemniczych hierarchii, grze w której, z zupełnie niejasnych powodów, często podpis jest cenniejszy od dzieła. A przecież, dla postronnego obserwatora nie jest jasne dlaczego dwa obiekty praktycznie wyglądające tak samo, drastycznie różnią się ceną i znaczeniem.

Anna Mierzejewska pokazuje na wystawie dwa cykle obrazów. Pierwsze przedstawiają namalowane zamaszyście i bardzo ekspresyjnie krzaki pomidorów, które tworzą finezyjne ornamenty. Finezji dodaje również fakt, że te zamaszyście rzucone linie i plamy, spoczywają nie na tradycyjnym płótnie ale na różnokolorowych, delikatnych aksamitach, stylonach i innych tego typu tkaninach. Jest to jednak nie tylko ozdobny ornament ale też próba odpowiedzi na dość częste ale irytujące pytanie – Co obraz przedstawia ? i co artysta chciał przez to powiedzieć? Dla osób, którym odpowiedź „pomidor” jednak nie wystarcza, mam wyjaśnienie, że malarstwo jest wartością samą w sobie i nie tylko nie ma znaczenia co obraz przedstawia ale, że od początku dziejów, artyści malując obrazy mówią przez nie na ten sam odwieczny temat. Inne obrazy, malowane na równie niekonwencjonalnych ale eleganckich podłożach, to po prostu litery układające się w nazwisko artystki. Ta naiwna pozornie ale jednak bardzo ironiczna próba wylansowania własnego nazwiska jest jednocześnie bardzo śmiała kolorystycznie. Tła i litery układają się w bardzo efektowne zestawienia i mogłyby wspaniale rozświetlić niejedno wnętrze. Zachodzi jednak pytanie: czy ktoś chciałby ozdabiać przestrzeń doń należącą cudzym nazwiskiem? No chyba, że jest to nazwisko bardzo znane albo tak dobrze rokujące jak Mierzejewskiej. (tekst: Paweł Jarodzki)

Reklamy

Written by szelo

Kwiecień 14, 2008 @ 3:42 pm

Napisane w Linki, sztuka

Tagged with , , , ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: