Gpunkt.pl

Freestyle o kulturze

Einstürzende Neubauten na płycie i na żywo

leave a comment »

Legenda industrialu, zespół Einstürzende Neubauten, który zagra w Warszawie już 20 kwietnia 2008, wydaje właśnie nowy album „The Jewels” – premiera w Polsce pięć dni po koncercie. „The Jewels” to wynik eksperymentu. Kilka lat temu Einstürzende Neubauten powołali do życia projekt Neubauten.Org – platformę, dzięki której zaczęli nagrywać i produkować płyty bezpośrednio dla fanów, bez pośrednictwa wytwórni płytowych, dystrybucji, promocji medialnej.

Jest to platforma internetowa (i nie tylko), na której zespół dochodzi do swych celów, nie poddając się przy tym dyktatowi przemysłu muzycznego. Zespół zaprosił fanów do współtworzenia (i współwydawania) nowych płyt, niedostępnych potem w żadnych sklepach ani dystrybucjach, wydawanych przez zespół tylko dla tzw. „supporterów”, którzy sfinansowali nagranie i wydanie tych płyt. Odbyło się to bez udziału wytwórni płytowej, agencji promocyjnych, reklamy. Supporterzy mogli oglądać w internecie zespół na żywo w czasie prób, nagrań, dyskutować między sobą i muzykami, a na trasie koncertowej spotkać się prywatnie z zespołem. Zespół nadal zdobywa wciąż nowych supporterów i wydaje dla nich wciąż specjalne, nigdzie indziej niedostępne płyty.

Płyta jest zbiorem miniatur, które były dostępne dla supporterów w formie prezentu jako pliki do ściągnięcia. Powstawały one według wzoru: każdy utwór był nagrywany co miesiąc w ciągu 2 dni, spontanicznie, przez wzajemne zaskakiwanie się muzyków. Przy tworzeniu tych utworów zespół zastosował rodzaj gry w karty (na początku kart było 600!). Gra była ogólnym wewnętrznym poradnikiem zespołu, systemem nawigacyjnym, bazującym na historii grupy. Każda karta zawierała jedną tajemną wskazówkę na elementy twórczości Neubautenów ostatnich 28 lat: instrumenty, materiały i struktury, związki ze strofą lub refrenem, intro i outro, środkiem, warunkami socjalnymi, połaczeniami: kto z kim, kto z czym, z jaką szybkością, z jakim nastawieniem?

Gra ta została nazwana imieniem DAVE i była rozgrywana przez zespół przed każdą sesją nagraniową jak tarot bez reguł: każdy wyciągał kilka kart i próbował znaleźć dla nich znaczenie. Zespół udawał się do piwnicy studia i wracał z wielkim koszem pełnym dziwacznych sprzętów i większość dnia spędzał na tym, by wszystkie te przedmioty, objekty i materiały przekształcić w pomysły. Ważne było, by innym muzykom nie mówić, jakie karty się wyciągnęło, ewentualnie tylko dawać wskazówki. Poza tym obowiązywała dewiza: zaskakiwać i być zaskakiwanym.

Wynikiem tej niezwykłej „gry” jest koncepcyjny album z miniaturami, małymi klejnotami, długości 2-3 minut, o którym sami Neubauten mówią: „Na początku uważaliśmy ten proces za gigantyczną dewiację, ale po jakimś czasie zauważyliśmy, że wycieczki, które odrywały nas od normalnej pracy nad albumem, były usprawiedliwione przez wyniki, ponieważ pozwoliły nam przedstawić nasze dotąd najbardziej egoistyczne kompozycje”.

TRACKLISTA:

1. Ich komme davon
2. Mei Ro
3. 26 Riesen
4. Hawcubite
5. Die Libellen
6. Jeder Satz mit ihr hallt nach
7. Epharisto
8. Robert Fuzzo
9. Magyar Energia
10. Vicky
11. Ansonsten Dostojewsky
12. Die Ebenen (werden nicht vermischt)
13. Am I only Jesus?
14. Bleib
15. I kissed Glenn Gould

Reklamy

Written by teskko

Kwiecień 15, 2008 @ 8:43 am

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: