Gpunkt.pl

Freestyle o kulturze

Błond w sztuce w Firleju

leave a comment »

W ramach kolejnej odsłony projektu „ Miejsce Dla Sztuki w Firleju” ODA Firlej zaprasza na wernisaż wystawy grupy artystycznej „ Błond w Sztuce”, który odbędzie się 28 kwietnia o godz.18.00.

Grupa „ Błond w Sztuce” istnieje od 2005 r. i tworzą ją młodzi artyści, tegoroczni dyplomanci wrocławskiej ASP: Przemysław Baronowski, Hanna Ilczyszyn, Anna Nosowicz oraz Korneliusz Stępniak, skupieni wokół pracowni prof. Aleksandra Dymitrowicza i ad. Zdzisława Nitki. Choć każdy z artystów prezentuje odrębny styl tym, co ich łączy jest odważne i przemyślane operowanie kolorem oraz gra form, za pomocą których konstruują kompozycje malarskie. Na wystawie zaprezentowane zostaną zarówno wielkoformatowe obrazy figuratywne jak również abstrakcyjne, wykonane techniką olejną i akrylową.

Wernisaż: 28.04.2008 godz. 18.00

Wystawa czynna do 25.05.2008

Miejsce: ODA Firlej, ul. Grabiszyńska 56, Wrocław

Wstęp wolny

PRZEMYSŁAW BARANOWSKI ur.1982

Bohaterką obrazów artysty jest kobieta, umieszczona w abstrakcyjnych wnętrzach, zbudowanych z figur geometrycznych. Jej głównym atrybutem jest lustro, w którego odbiciu podziwia swoją urodę. Symbolika lustra jest bogata, oznacza m.in.: życie, kobiecość, zalotność, czystość, przeznaczenie, wróżbę, ale również zapatrzenie w siebie i próżność. Kompozycja obrazów Baronowskiego zbudowana jest z syntetycznych elementów figuratywnych, wyraźnie zarysowanych konturem, które wypełnione są kontrastowymi barwami: zielenią, czerwienią żółcią i odcieniami błękitu. Artysta w swoich pracach inspiruje się otaczającą rzeczywistością, którą niejednokrotnie przekształca w swego rodzaju foremne przedstawienia.

HANNA ILCZYSZYN ur. 1984

W swoich pracach również skupia się wokół postaci kobiecych. Ukazuje stany depresyjne, w jakich znalazły się jej bohaterki, osadzone w nieskonkretyzowanej przestrzeni. Poprzez deformację ciał podkreśla ona rolę upływającego czasu oraz proces starzenia się. Kobiety na jej obrazach przepełnione są lękiem i bólem, tkwią w świecie całkowitego wyobcowania i pustki. Artystka posługuje się w swych kompozycjach głównie czernią i szarością, które przełamuje gdzieniegdzie odcieniami czerwieni.

ANNA NOSOWICZ ur..1983

Malarstwo tej artystki charakteryzuje się gwałtownymi pociągnięciami pędzla, impastowo nakładanymi warstwami farby, przeciwstawnymi układami form oraz niezwykłym dynamizmem. W swych cechach formalnych bliskie jest ono ekspresjonizmowi abstrakcyjnemu. Dużą rolę w malarstwie Nosowicz odgrywa kolor, użyty jako nośnik emocji. Obrazy utrzymane są w tonacji niebiesko – zielono – szarej, ożywionej akcentami żółci i czerwieni.

KORNELIUSZ STĘPNIAK ur. 1983r.

Na wystawie artysta prezentuje prace, którym nadał tytuł „Dwa wymiary”. Z jednej strony wprowadza on do swych kompozycji geometryczne kształty, zainspirowane planami architektonicznymi oraz różnymi formami konstrukcyjnymi, podkreślając płaską powierzchnię obrazu. Z drugiej zaś strony kolorem i światłem, które wibrują na zróżnicowanej fakturowo płaszczyźnie, buduje głębię. Stępniak stara się również zmaterializować na płótnie stany ducha, tkwiące głęboko w świadomości człowieka. Jego obrazy utrzymane są w ciepłych tonacjach: czerwono-żółtej i zielono – żółtej.

Tekst: Marta Przetakiewicz – koordynator wystawy

Reklamy

Written by szelo

Kwiecień 21, 2008 @ 2:51 pm

Napisane w -> IMPREZY, sztuka

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: