Gpunkt.pl

Freestyle o kulturze

Kolacja dla inkasenta?

leave a comment »

Bynajmniej! Kolacja dla czwórki przyjaciół, na którą to wprasza się niezapowiedziany inkasent z gazowni. Wprasza i – w przeciwieństwie do sztuki Francisa Vebera-, to nie on jest wyśmiewany, lecz on wyśmiewa biesiadników. Podaje się bowiem, za „człowieka z misją”, który w konsekwencji, przy użyciu fortelu zdobywa podpisy pod lojalką wszystkich uczestników kolacji. Okazuje się bowiem kandydatem na posła, który w ten sposób zdobywa podpisy swoich przyszłych wyborców.

„Trzy żelazne zasady mężczyzny seniora” to tytuł spektaklu wrocławskiego teatru AD SPECTATORES, który rozpoczął tegoroczny II Festiwal Teatrów Nieinstytucjonalnych X –OFF’2008 w Gliwicach. Mocną stroną spektaklu był przede wszystkim tekst Macieja Masztalskiego, Dyrektora Artystycznego i reżysera grupy pod wezwaniem Calderona, osadzony w społecznych realiach, a jednocześnie zabawny i niosący zaskakujące przesłanie….Pod pozorem zabawy i czarnego humoru autor zawarł głębszą myśl. Chodzi mu o przełamanie nihilizmu i czarnowidztwa, które jego zdaniem opanowało polską dramaturgię współczesną i nasze codzienne życie. Masztalski twierdzi: „Trzy żelazne…” to taki maleńki bunt. Przeciw popularnej idei pesymizmu. Przeciw ogólnie przyjętemu porządkowi fabularnemu. Przeciw Arystotelesowi ! Przeciw Poetyce ! Przeciw niby nowoczesności. Przeciw wszystkiemu !!!!!!!!!!!!”

Ideą AD SPECTATORES jest rezygnacja z iluzji czwartej ściany i granie wprost do widzów. W tym spektaklu również miało to miejsce i – jak klamra – spinało całość. Zaskakująca intryga i zwroty akcji oraz duże tempo spektaklu przypadły do gustu gliwickiej publiczności, a sceny finałowe rozbawiły ją i rozgrzały teatralną atmosferę. Grupa wystąpiła w 5 osobowym składzie, jednak aktorsko wyróżnił się moim zdaniem Michał Wielewicki grający w przedstawieniu Gronostaja – wytatuowanego „mięśniaka” o łagodnym i leniwym usposobieniu. Spektakl równy i dobrze zagospodarowujący przestrzeń sceniczną Kino-Teatru X.

Skromna scenografia w postaci kanapy, stolika i kilku foteli i niewyszukane kostiumy nie przeszkodziły w pozytywnym odbiorze spektaklu. Wisząca na ścianie gitara, gra w końcu, niczym strzelba, która musi wystrzelić w ostatnim akcie…

Tekst: Katarzyna Warachim

„Trzy żelazne zasady mężczyzny seniora”

Grupa artystyczna Ad Spectatores pod wezwaniem Calderona

reżyseria: Maciej Masztalski

scenografia i kostiumy : Ewa Beata Wodecka

obsada: Dorota Łukasiewicz, Włodzimierz Chomiak, Marek Stembalski, Michał Wielewicki, Paweł Kutny

Premiera spektaklu miała miejsce 15 grudnia 2007 roku

Reklamy

Written by marlenax

Kwiecień 22, 2008 @ 2:37 pm

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: