Gpunkt.pl

Freestyle o kulturze

Baile Funkowy komiks

with one comment

break do cavera

Baile Funk to brazylijski, wywodzący się z Rio de Janeiro i z tego powodu zwany też Carioca, gatunek muzyki tanecznej. Uprawiany prawie tylko i wyłącznie tam, charakteryzuje się szybkim, tanecznym rytmem; użyciem dziwnych sampli i tekstami w przeważającej większości mówiącymi o seksie lub życiu w favelas. Z tych powodów motyw tej muzyki jest mile widziany przez filmowców, artystów graffiti czy nawet producentów telewizyjnych, którzy do brazylijskiej edycji programu Big Brother zaprosili jednego z twórców baile – Dj’a Marlboro.

Jednak Break Do Cavera jest chyba pierwszym komiksem poświęconym zjawisku baile funku. Miesza on wątki historyczne, sięgające osiemnastego wieku i czasów niewolnictwa z opowieścią osadzoną we współczesności, traktującą o bailach – czyli odbywających się na świeżym powietrzu potańcówkach dla biedniejszej części brazylijskiego społeczeństwa.

Co ciekawe, Break Do Cavera jest interaktywny: poszczególnym obrazkom towarzyszą odnośniki pozwalające odsłuchać nowości funku carioca firmowane przez Bonde Neurose, które spełniają rolę soundtracku do lektury. Komiks za darmo dostępny jest na http://apavoramento.com, na razie po portugalsku, ale autorzy zapewniają że trwają prace nad wersją anglojęzyczną.

Reklamy

Written by olowek

Kwiecień 29, 2008 @ 10:06 pm

Jedna odpowiedź

Subscribe to comments with RSS.

  1. Bedzie trzeba obadac. Dzieki za wiadomosc.

    uglylikeshit

    Kwiecień 30, 2008 at 6:39 pm


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: