Gpunkt.pl

Freestyle o kulturze

Multimedialne święto poezji

leave a comment »

Tegoroczny Festiwal Literacki Port Wrocław zachwycał oprawą. Począwszy od katalogu z programem, poprzez scenografię, na gali wręczenia nagrody Silesiusa skończywszy – wszystko było dopracowane, przemyślane i nienachalnie współgrało z tematyką przewodnią tej edycji. Można by nawet zaryzykować stwierdzenie, iż ewolucja tegoż festiwalu, to ewolucja jego formy. A treść? Musiała bronić się sama.

Wydaje się, iż otoczka Portu Wrocław 2008 przysłoniła nieco samą poezję. Połączenie jej z muzyką i wizualizacjami co prawda od lat jest znakiem rozpoznawczym tego festiwalu, niemniej nie wszyscy twórcy, zwłaszcza debiutujący, potrafili odnaleźć się w tej konwencji i w pełni ją wykorzystać. Natomiast niekwestionowanymi mistrzami tej sztuki okazali się, po raz kolejny zresztą, Andrzej Sosnowski oraz Jurij Andruchowycz. Dodatkowo rozczarowywał trochę fakt, iż zespół z Mikołajem Trzaską na czele, który tworzył tak genialne tło muzyczne portowych wydarzeń, nie dał osobnego koncertu, w czasie którego można by się napawać tylko i wyłącznie muzyką.

Oprócz tradycyjnych już dla Portu dyskusji i spotkań wokół najnowszych antologii, tomików wydanych przez Biuro Literackie oraz bieżącej problematyki związanej z literaturą, na szczególną uwagę zasługiwał tegoroczny konkurs „Nakręć wiersz” oraz wspomniana gala Silesiusa.

Laureatami konkursu na klip do wiersza „Nakręć wiersz” zostały dwa zespoły twórców. Zespół Agnieszki Paszkiewicz, Agnieszki Chatys i Wandy Kapelczak z filmem „Burundanga” oraz zespół Piotr i Aneta, w składzie Piotr Spigiel, Aneta Kamińska i Marek Straszak, z filmem „Jakim chcesz być kotem”. Ten drugi zdobył także nagrodę publiczności.

Godzinę przed galą Silesiusa profesor Stanisław Bereś w towarzystwie prezydentów Gdyni, Gdańska i Wrocławia zastanawiał się po co nam nagrody literackie. Wyniknęła z tego dość pouczająca rozmowa na temat związków sztuki z polityką i interesami poszczególnych instytucji. Dla lokalnych literatów i poetów (przynajmniej jeśli chodzi o te trzy miasta) pocieszająca będzie informacja, iż mimo, że budżet przeznaczony na nagrody literackie stanowi mniej więcej równowartość półtora autobusu tudzież kilkudziesięciu metrów autostrady, obecni na spotkaniu politycy deklarowali, iż kontynuować będą ten rodzaj wspierania polskich, i nie tylko, twórców, a tym samym polską, i nie tylko, kulturę. Zresztą, każdy, kto choć przez chwile chciał podelektować się „czystą sztuką” i zapomnieć o fakcie, iż tak naprawdę, jak każda inna sfera rzeczywistości uwikłana jest ona w finansowe zależności, szybko był sprowadzany na ziemię serią reklam, pojawiającą się tuż przed każdym „czytaniem”. Oczywiście zaznaczenie obecności reklamodawców i organizatorów jest czymś koniecznym i naturalnym, niemniej wydaje się, iż istnieją mniej inwazyjne sposoby, niż emitowanie bloków reklamowych już po wejściu artystów na scenę.

Wracając do gali, była ona doskonałym zwieńczeniem całego festiwalu. Bez zbędnego nadęcia i patosu, choć pomysły zrealizowane w jej ramach były dość śmiałe. Nagroda za całokształt twórczości oraz czek na 100 tysięcy złotych, co było wiadome już od dawna, powędrowała do Tadeusza Różewicza. Jeśli chodzi o książkę poetycką roku i debiut, także obyło się bez większych niespodzianek, nagrodzeni zostali: Andrzej Sosnowski i Julia Szychowiak.

Warto było zawinąć do Portu. Nawet nie będąc wielkim fanem bagietek. Bo to ciągle, mimo wszystko, były trzy dni poezji. Momentami zagłuszanej jazzowymi improwizacjami i przyćmiewanej hipnotyzującymi wizualizacjami. Ale ciągle, dobrej poezji.

Wiadomo już, że Port Wrocław 2009 gościć będzie poetów z Czech oraz odbędzie się druga edycja konkursu „Nakręć wiersz”. Prezydent Dutkiewicz – fundator nagrody – już zapowiedział zwiększenie jej stawki, organizatorzy z kolei zapowiadają nową, zaskakująca formułę wieczorów autorskich. Tak więc, do przyszłego Portu, ahoj!

Tekst: Marta Pawlaczek

Zdjęcia: Paweł Krzemiński

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: