Gpunkt.pl

Freestyle o kulturze

Czytanie w Rurze

leave a comment »

19 maja o godzinie 20.45 w Jazz Klubie Rura, po raz kolejny odbędzie się czytanie dramatu w ramach poniedziałkowych spotkań „Dramatyczna rura”.

Kto czyta? – Centrala 71
Co? – Naomi Wallace „Tylko ta pchła” w reż. Arkadiusza Tworusa i przekładzie Małgorzaty Semil

Wstęp wolny

O sztuce:

Akcja sztuki rozgrywa się w XVII-wiecznym Londynie, w którym szaleje zaraza. W jednym z zamożnych domów przechodzą kwarantannę Darcy i William Snelgrave. Ich służący powymierali. Dom jest niemal całkowicie ogołocony z mebli. Większość pokoi jest zabita deskami, z wyjątkiem jednego, w którym nikt nie umarł. Do środka tego jedynego pokoju, którym państwo Snelgrave dysponują, wdzierają się dwunastoletnia córka sąsiadów Morse, której rodzice zmarli od zarazy i ranny marynarz Bunce. Jedynym łącznikiem Snelgrave`ów ze światem zewnętrznym jest strażnik Kabe, który dostarcza im wiadomości z miasta o rozprzestrzenianiu się zarazy. Ponieważ Morse i Bunce zostali zauważeni, kiedy zakradali się do domu Snelgrave`ów, Kabe jest zmuszony zabić ostatnie okno. Cała czwórka zostaje uwięziona w domu.

Bohaterowie dramatu nie mają innego wyjścia. Muszą spędzić ze sobą cztery tygodnie. Tyle będzie trwała kwarantanna. Czy jednak zaraza jest ich jedynym oprawcą? Czy sytuacja, w której się znaleźli, nie jest tylko pretekstem do ukazania czegoś więcej? Czy okrutny los nie uświadamia ich, że tak naprawdę są więźniami swoich własnych ciał, skrywanych namiętności, pozycji społecznych, a także, a może przede wszystkim własnych wspomnień?
Dramat ukazuje pełną namiętności grę ludzi, którym w życiu pozostała tylko i wyłącznie nadzieja. Wiara w to, że wymkną się uściskowi śmierci. Dokąd doprowadzi ich ta sytuacja. Czy nieoczekiwani goście, są rzeczywiście tymi za których się podają. Czy w tej skrajnej sytuacji dostaną tego, czego tak żarliwie pożądają?

Darcy: (…) Za mówienie takich rzeczy zamężnej kobiecie mojego stanu mógłbyś zawisnąć na szubienicy – gdybym zechciała.
Bunce: Członki mu rozpala żądza
Skórę zdobią plamy rdzy
Dzikie zwierzę przypomina
Taki wściekły jest i zły.
Darcy: Jestem tylko starą kobietą. Tak uważasz. No cóż.

O autorce:

Naomi Wallace – amerykańska poetka, dramatopisarka i scenarzystka. Debiutowała w 1993 sztuką „The War Boys”. Prapremiera napisanej w 1995 roku „Pchły” odbyła się w londyńskim Bush Theatre; dwa lata później jej inscenizacja w nowojorskim Joseph Papp Theatre otrzymała nagrodę OBIE. Autorka jako jedyna otrzymała dwukrotnie nagrodę im. Susan Blackburn: za „Pchłę” oraz za „In The Heart of America”.

Reklamy

Written by martap

Maj 18, 2008 @ 12:12 pm

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: