Gpunkt.pl

Freestyle o kulturze

Jest co zobaczyć we Wrocławiu.

leave a comment »

Umówmy się, jeżeli chodzi o galeryjne przyjemności rok 2008 nas nie rozpieszczał. Interesujące i ważne wydarzenia (Viva Mexico! w BWA czy Robakowski we WRO Center) dzieliły tygodnie marazmu. Tym bardziej zazdrościć mogliśmy mieszkańcom Warszawy i Krakowa, tego że ich „codziennym” obiegu przewija się więcej wartościowych wydarzeń. Jednak eventy majowe i ostatnie zapowiedzi pozwalają mieć nadzieję, że niezbyt ciekawą pierwszą połowę tego roku odbijemy sobie począwszy od tego tygodnia…

23.05, w Galerii Szkła i Ceramiki miał miejsce wernisaż wystawy Olafa Brzeskiego „Czarne Charaktery”. Olaf, rocznik 1975, to absolwent wrocławskiej ASP i w swoim pokoleniu, jeden z bardziej docenionych artystów, którzy ukończyli tą uczelnię. Tworzy instalacje, filmy, a jego rzeźba została wskazana przez opiniotwórczy blog artbazaar jako szczególnie warta śledzenia w 2008 roku. W swoim nowym projekcie budzi do życia świat mroczny, pełen niedomówień, ani bezpieczny, ani do końca poznany. Agnieszka Kurgan, kuratorka wystawy, mówi „W twórczości Olafa napotykamy na dekonstrukcję, której celem jest budowanie nowego świata, nowych treści”.

Poważne nazwiska pojawią się w czwartek, przy Rzeźniczej 4, w galerii Entropia. Natalia LL, Andrzej Dudek-Durer, dr Adam Sobota i Krzysztof Jurecki porozmawiają w ramach spotkania promującego książkę „W POSZUKIWANIU SENSU FOTOGRAFII. ROZMOWY O SZTUCE.” ostatniego z panelistów. Spotkanie rozpoczyna się o godz.18.

W BWA AWANGARDA można oglądać prezentację bieżącej sztuki z przeciwnego niż ostatnio biegunu świata, na wystawie PEWNA FINLANDIA. W Centrum Sztuki WRO znów znane nazwisko z polskiej sztuki najnowszej, Igor Krenz, w projekcie Praktyki Nielegalne. Studio, jak to najczęściej bywa, prezentuje młodą sztukę. Teraz można oglądać tam wystawę De Immundo.

W Galerii Mieszkanie Gepperta możemy wciąż oglądać wystawę Disco Combat Marcina Fajfruka, który w swoich pracach postanowił połączyć pozornie wykluczające się elementy z dwóch światów – hedonizmu kultury popularnej i symboliki wojennej. Także w Mieszkaniu Gepperta, 31.Maja odbędzie się panel dyskusyjny z udziałem ekipy Ha!Artu: „Inne Tradycje Krytyki” prowadzony przez Kubę Mikurdę, z udziałem Grzegorza Jankowicza, Anny Kałuży i Jacka Gutorowa. Tematem, wokół którego dyskusja będzie prowadzona jest próba znalezienia innych środków krytyki marginalizowanych nurtów poezji XXw.

To jedynie subiektywny wybór, a nie prezentacja wszystkich nadchodzących wartościowych wydarzeń związanych ze sztuką we Wrocławiu. Zbliża się okres letni, a to oznacza więcej festiwali; wśród nich Survival i Festiwal Wysokich Temperatur. O nich jednak przy innej okazji. Na razie pozostaje się cieszyć, że aktualny bół głowy zawdzięczamy wielkiemu wyborowi.

Na zdjęciu praca Olafa Brzeskiego „Broń Ostateczna”

Reklamy

Written by olowek

Maj 31, 2008 @ 10:12 pm

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: