Gpunkt.pl

Freestyle o kulturze

Wernisaż Macieja Waszkiewicza w Mleczarni

leave a comment »

24 czerwca we wszystkim znanej Mleczarni odbędzie się wernisaż fotografii Macieja Waszkiewicza. Rozpoczęcie – g. 19.00, wstęp wolny.

MNC O5 to cykl fotografii składających się na dyplom Macieja Waszkiewicza, absolwenta wydziału fotografii Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. Pomysł projektu powstał we wrześniu 2005 r. w czasie podróży po Wielkiej Brytanii. Autor tak opisuje tamte chwile: „Gdy zwiedzałem Manchester zapadł zmrok. Zapaliły się charakterystyczne lekko pomarańczowe latarnie. Miasto nabrało dziwnej, niespodziewanej magii… Wiedziałem, że kiedyś tu wrócę.”

Tematem przewodnim zdjęć zrobionych kilka miesięcy później, jest samotność rodząca się w wielkim skupisku ludzi. Poczucie pustki panujące w betonowym środowisku. Emocje będące nieodłącznymi elementami życia w współczesnym mieście symbolizuje na zdjęciach brak ludzi. To widz staje się ich bohaterem. Odbiorca zostaje wprowadzony w zamkniętą uliczkę nocnego Manchesteru. Miasto odrzuca odosobnieniem i jednocześnie pociąga tajemniczością oraz niespodziewanie odkrytym pięknem. Jedynym schronieniem jest padające światło latarni. Jego ciepło wprowadza spokój, równoważy oziębłość mrocznych zakątków Manchesteru.

Dążenie autora do estetyzacji obrazu nadaje osobliwy magiczny charakter zwykłym, często brzydkim w świetle dziennym, miejscom. Wysublimowana kolorystyka przyciąga uwagę, skłania do uważniejszego wczytania się w obrazy. Wskazuje również na kunszt rzemieślniczy fotografa, dla którego głównym źródłem inspiracji były prace Hopper‚a , w których pejzaż wielkiego miasta jest zarazem obrazem wszechobecnego odosobnienia.

W projekcie MNY 05 równie mocno widać nawiązania do zdjęć tła nocnego L.Owerka oraz prac N.Kandera.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: