Gpunkt.pl

Freestyle o kulturze

Wrocław Non Stop – przestrzeń miasta!

with one comment

Legendarny Manu Chao i szalony w bałkańskim stylu DJ Shantel, barwne spektakle akrobatyczno-taneczne na wysokości i kolorowy zamek na Rynku, wodospad na Ratuszu, chmury między budynkami i kry lodowe na ulicach, Koziołek Matołek w nowej prawie muzycznej i niezwykłe spektakle teatralne – to wszystko przez prawie miesiąc podczas festiwalu Przestrzeń Miejska – Wrocław Non Stop. Wydarzenia rozegrają się przede wszystkim w centrum Wrocławia – na ulicach, placach, w sąsiedztwie zabytkowych budynków, wysp i rzeki.

Do Wrocławia przyjadą artyści z niemal całego świata. Jedną z gwiazd będzie idol zbuntowanej młodzieży i ikona ruchu alterglobalistycznego – Manu Chao. We Wrocławiu wystąpi na jedynym koncercie w Polsce i wraz zespołem Radio Bemba Sound System zagra muzykę ze swojej ostatniej płyty „La Radiolina”. Manu miesza dźwięki z różnych stron świata – inspiracji szuka w ska, reggae, punku, latynoskim rocku i afropopie. Jego pierwsza solowa płyta „Clandestino” rozeszła się w ponad czterech milionach egzemplarzy i uznana została za jedną z najważniejszych płyt ubiegłej dekady.

Kolejną muzyczną gwiazdą będzie Shantel & Bukovina Club Orkestar Utwór „Disko Partizani”, promujący jego najnowszy album wydany pod tym samym tytułem, stał się jednym z największych przebojów tegorocznego karnawału. Od lat z ogromnym wyczuciem miksuje tradycyjne rytmy z muzyką klubową. Tworzy oryginalny styl z pogranicza popu, muzyki etnicznej i disco. Wydane przez niego kompilacje „Bucovina Club”, wśród których znalazły się najgorętsze bałkańskie przeboje, spotkały się z entuzjastyczną reakcją słuchaczy i uznaniem krytyków. W 2006 roku Radio BBC 3 uhonorowało DJ Shantela nagrodą Awards for World Music w kategorii „Club Global”.

Po raz pierwszy w Polsce wystąpi znana z wielu międzynarodowych festiwali hiszpańska grupa teatralna „Deambulants”. Artyści zawieszeni na linach mają zatańczyć ponad głowami widzów na wysokości sześćdziesięciu metrów nad ziemią, na wieży kościoła św. Elżbiety. Ściana stanie się dla hiszpańskich performerów niezwykłą sceną, na której poprzez współczesny taniec, akrobatykę, grę świateł i wyjątkową scenografię opowiedzą widzom historie.

Powietrzny performance zaprezentuje Grupo Puja! „Do Do Land” to najnowsza produkcja tej grupy – wyjątkowy spektakl łączący taniec, akrobatykę, teatr, multimedia i muzykę live. Dwunastu artystów, wiszących na ogromnej metalowej konstrukcji 50 metrów nad ziemią, unosi się ponad dwiema platformami scen muzycznych. Spektaklowi towarzyszy muzyka z pogranicza New Age, Classic Music, World Music, Rocka z towarzyszeniem partii wokalnych.

Na wrocławskim Rynku wyrośnie niezwykła instalacja przypominająca monumentalny pałac, wewnątrz którego znajdują się labirynty o powierzchni 1200 metrów kwadratowych. To „Luminaria”, brytyjskiej grupy Architects of Air. Od 1992 roku „Luminaria” są prezentowane niemal we wszystkich zakątkach świata. Wewnątrz konstrukcji znajdują się kręte przejścia i centralna kopuła. Gra świateł i kolorów, którą możemy podziwiać wewnątrz „Luminarium Levity II”, jest całkowicie oparta na naturalnym dziennym świetle.

W kinie będzie można obejrzeć słynne kreskówki – „Dziwne przygody Koziołka Matołka”, „Zaczarowany ołówek” i „Pomysłowy Dobromir” z nowymi ścieżkami dźwiękowymi skomponowanymi i zaprezentowanymi na żywo podczas projekcji przez takich mistrzów jak: Marcin Wasilewski Trio, Marek Napiórkowski Quartet oraz Me Myself and I. ArtAnimAkcja to przedsięwzięcie przygotowane przez wrocławski Klub Filmowy „Introspekcja”.

Kilkunastu artystów z Polski, USA i Islandii zrealizuje w przestrzeni miejskiej projekty „Woda” i „Pomiędzy Wyspami”. Ich celem będzie artystyczna interpretacja pojęcia WODY oraz „odkrycie na nowo” fosy i rzek Wrocławia.

Niezwykle interesujący projekt pod nazwą „Breslau CV” będzie próbą stworzenia życiorysu miasta poprzez różne formy artystyczne takie jak video art., instalacje czy panele dyskusyjne nt. tożsamości.

Klub Festiwalowy na Rynku – pod kopułą wielkiego namiotustanie się miejscem spotkań z artystami i punktem informacyjnym całego wrocławskiego Sezonu Letniego a wieczorem sceną prezentacji muzycznych. W Strefie Uwolnionego Obrazu, zaaranżowanej w stylu sal telewizyjnych z lat 50. wyświetlane będą filmy dokumentalne, animowane i koncerty muzyczne.

W ramach projektu Strefa Uwolnionego Słowa na kamienicach wrocławskiego Rynku zawisną wielkoformatowe siatki z tekstami poetów, którzy byli związany z Wrocławiem i na trwałe zapisali się w jego historii. Podróż przez ich poetyckie światy, stanie się nie tylko podróżą w czasie, przez odmienne poetyki, style, ale przede wszystkim wędrówką po Wrocławiu. Po mieście, które niewątpliwie wpłynęło na życie poetów oraz na kształt ich poetyckiej wyobraźni.

Podczas tegorocznej edycji Festiwalu Wrocław Non Stop po raz pierwszy zostanie ogłoszony konkurs fotograficzny pod hasłem „Fotografuj Non Stop”. Organizatorzy konkursu – Wrocławskie Forum Festiwalowe oraz ogólnopolski portal http://www.fotografuj.pl – zapraszają do udziału wszystkich miłośników fotografii, uczestników Festiwalu oraz gości, którzy odwiedzą w tym czasie Wrocław. Tematem konkursu „Fotografuj Non Stop” może być dowolne wydarzenie związane z Festiwalem – zdjęcie spod samej sceny, emocje bawiących się ludzi, duży performance, portret artysty odpoczywającego za kulisami po koncercie, gra świateł, barw, wyłowione detale lub inne wydarzenia, które będą odbywać się w ramach imprezy Wrocław Non Stop. Uczestników ograniczać będzie jedynie wyobraźnia. Wszyscy biorący udział w konkursie będą walczyć o świetne lustrzanki cyfrowe i aparaty kompaktowe firmy Nikon. Pula nagród w konkursie wynosi niemal 13 tysięcy złotych! Zwycięzca otrzyma profesjonalny aparat fotograficzny Nikon D300 z obiektywem AF-S DX Nikkor 16-85mm f/3.5-5.6G ED VR o wartości 7399zł.

Więcej na www.wff.art.pl

Reklamy

Written by hjal

Czerwiec 27, 2008 @ 12:21 pm

Jedna odpowiedź

Subscribe to comments with RSS.

  1. […] program festiwalu Wrocław Non Stop tutaj Otagowano z:Deambulants, fotografia, Hrafnkell Sigurdsson, igrzyska olimpijskie, Jan Klata, Manu […]


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: